Illustrative photo of a brown bear

VIDEO: Wild bear caught on camera attacking boar in eastern Czech Republic

Conservationists estimate that there are three brown bears roaming the Beskydy mountains, and sightings have been increasing

Common question: are there any bears in the Czech Republic?

While the answer is generally no, sightings have been on the increase over the past weeks in the Beskydy mountains near the Czech border with Slovakia.Last week, a report of a bear pursuing a wild boar through the Masaryk riverbed in Beskydy was reported, following other sightings of bears in the area.

On Tuesday, a bear was caught on camera attacking a wild boar in the forests surrounding the village of Staré Hamry.

Medvěd v souboji s divočákem

Medvěd v souboji s divočákem! Unikátní záběry se tento týden v úterý podařilo natočit v okolí Starých Hamrů v Beskydech, kde zápasil medvěd s divokým prasetem. Minulý týden ve čtvrtek zase medvěd pronásledoval divoké prase korytem říčky v Masarykově údolí. Myslivci potvrdili, že v obou případech medvěd divočáka nakonec ulovil a zabil. Lesníci i ochranáři odhadují, že medvědi jsou v Beskydech nejméně tři, možná i více. Celkem už našli 14 zabitých kusů zvěře. Myslivci zároveň varují turisty, že medvěd, který si teď zvykl lovit zvěř, může na člověka kdykoli zaútočit.

Zveřejnil(a) Události Ostrava dne Čtvrtek 28. února 2019

In both cases, park rangers have confirmed that the bear(s) killed the wild boars.

Also read:  Czechs should learn to be patriots, says Prime Minister Andrej Babiš

Conservationists estimate that there are currently three bears roaming the forests in the Beskydy mountain range in eastern Moravia.

While bear sightings are rare in the Czech Republic, there are an estimated 700-900 brown bears living in the wild in Slovakia, and instances of them crossing the border around the Beskydy mountains are not unusual.

What is unusual is the frequency with which the recent reports have been coming in.

Following the wolf packs that have been returning to the Czech Republic in recent years, might bears be the next guests to set up a permanent home?

Time will tell, but take care if you find yourself hiking around the Beskydy mountains in the near future.

Leave a Reply

Related posts

Sign up for our Newsletter

Enter your email to receive a weekly news update from Expats.cz directly to your inbox! We will never share your email or send you spam.

Close Menu